TALLINNA MOTIIVID
12 – 24 detsember näitab kunstikoguja Mart Lepp Tartua Y galeriis Tallinna vaateid.
Exhibition of paintings about Tallinn.
Eesti kunstnikud on ikka maalinud linnavaateid ning näib, et paremik neist kujutab Pariisi, Tartut ja Tallinna. Sellele näitusele on valitud nelja silmapaistva maalikunstniku loodud Tallinna motiivid. Ehkki erinevad oma natuurilt ja käsitluslaadiltki, on nende loomingus palju lähedast, ühist, mis õigustab ka nende loomingu koos eksponeerimist.
Lepo Mikkol valmisid esimesed Tallinna-ainelised tööd kohe pealinna kolides. Maalist "Oleviste"(1945) on tal kaks varianti, näitusel on suurem ja ka maaliliselt huvitavam teos. Mikko ei kujuta sõjast laastatud linna, ent oma aeg ei puudu selleski vaates Tallinnale. Nii näeme maali esiplaanil purustatud hoonete asemele uuskolonistidele püstitatud barakke. Linnameeleolu tabab kunstnik peenelt ka talvises agulimotiivis "Suitsevad korstnad" (1945), mille ta ise on hiljem lõiganud kaheks tükiks. Viiekümnendate aastate alguses, stalinistliku aja kõige karmimatel aegadel, kaotas Mikko looming isikupära. Iseloomulikuks teoseks sellest ajast on maal "Gaasi Tallinnale" (1950). Viiekümnendate keskpaiku püüab kunstnik taastuda vahepealsest mõõnast ning jätkab rafineeritud impressionistina (Tallinna laht, 1955; Talvine linnamotiiv, 1958), millest varsti jõuab struktureeritud elunägemuseni.
Valdur Ohakas oli suurepärane Tallinna motiivide looja.Kuuekümnendail aastail maalis ta linnapilte palju, ikka võis teda kohata kusagil maalimas. Ohaka linnavaadetest peab kohe esile tõstma maale vanalinnast. Andeka kunstnikuna tabab ta iga paiga ehedust, omalaadset meeleolu, ei lasku kunagi sellisesse piltpostkaardilikku ilutsemisesse, mis sageli iseloomustab vaateid ajaloolisest Tallinnast. Ohakas leiab ridamisi motiive teistestki kohtadest linnas, maalib sageli Kadriorus, Meriväljal, loob ka ekspressivseid tööstusmaastikke.
Tallinna vaated olid vaikelude kõrval Olav Marani varases loomingus tuntud ning ka hinnatud teosed. Nüüd on veidi koomiline, et parim neist "Talvine linnamotiiv" (1962) ei ole eksponeeritud KUMUs, kus ripuvad mõned palju tagasihoidlikumad vaated. Ent just sellele maalile sai tookord osaks kurjustav parteiline kriitika. Ärritas kõik see, mis on maali vooruseks - taolist veidi hüljatud, lagunenud tööstusmotiivi ei soovitud näha, kunstnikelt oodati sotsialistliku tööstuse kujuteldava võidukäigu jäädvustamist. Maran maalis harvem vanalinna (Talvehämarus, 1977), tihti näeme ta maalidel lummeuppunud agulimotiive ning parimaid neid iseloomustab intellektuaalne emotsionaalsus (Ravi tänava motiiv, 1995).
Peeter Mudist leidis oma varasematele linnavaadetele ainet sadamapiirkonnast, ent on maalinud suurepäraselt ka vanalinna (Motiiv vanalinnast, 1965; Niguliste, 1981). Aastal 2001 valmisid tal neli graafilist lehte Tallinna motiividega, millest on näitusel eksponneritud mitmeid erinevaid seisundeid ja värvivariatsioone. Väga huvitava lõpplahenduseni jõudis ta lehes "Visioon Toompeast", kus arhitektuuri piirjooned taanduvad hõõguvasse värvikirkasse abstraktsusesse. Omalaadsed nägemused Tallinnast on ka Mudisti ovaalne "Tallinna vaade" ning laevadega "Tallinna motiiv". Viimase proovitrükke tehes hüüatas kunstnik rõõmsalt:"See on nagu Granada!" ja lõikas sealsamas plaadile ka oma nime.
Näitus „Tallinna motiivid“ avatakse Y galeriis 12. detsembril kell 18.
Mart Lepp
tel: 600 97 44
A saal -- industriaalne Tallinn
Valdur Ohakas "Maardu" ("Maardu") 1964 õli (oil)
Olav Maran "Vaade paberivabrikule" ("View to the Paperfactory") 1960
Peeter Mudist "Enne Linnahalli" ("Before the City Hall") 1968 õli
Lepo Mikko "Suitsevad korstnad" ("Smoking Smokestacks") 1945 õli
Olav Maran "Talvine linnamotiiv" ("Brumal Citymotive") 1962 oil
K saal -- graafika (graphics)
Peeter Mudist "Tallinna motiiv -- graafika teine seisund" ("The Motive of Tallinn -- the Other State of Graphics") 2001 linool (lino cut)
Peeter Mudist "Visioon Toompeast" ("Vision of Toompea") 2001 linool
Peeter Mudist "Tallinna motiiv" 2001 linool
Peeter Mudist "Tallinna motiiv" 2001 linool
Olav Maran "Tänav" ("The Street") 1960 vineer (veneer cut)
K saal
Peeter Mudist "Vaade vabriku õuele" (The view to the courtyard of factory") 1965 õli
Valdur Ohakas "Tallinn lipuehtes" ("Tallin in Flags") 1963 õli
Lepo Mikko "Talvine linnamotiiv" ("Wintertime Motive") 1958 õli
P saal -- vanalinn (old town).
Olav Maran "Talvehämarus" ("The Brumal Darkness") 1977 õli
Lepo Mikko "Oleviste" ("St. Olaf Church") 1945 õli
Lepo Mikko "Tallinna laht" ("The Tallin Bay") 1955
Valdur Ohakas "Tallinna gootika" ("The Gothic of Tallin") 1970 õli
Valdur Ohakas "Linnamüür" ("The Wall of City") 1964
Peeter Mudist "Niguliste" ("St. Nicolaus Church") 1981
Valdur Ohakas "Aida tänav" ("Aida street") 1990
T saal
Valdur Ohakas "Pikk jalg" ("Pikk Jalg Street") 1963
Valdur Ohakas "View to Tallinn III" 1963
Lepo Mikko "Suitsevad korstnad II" ("Smoking Smokestacks II") 1945 õli
Valdur Ohakas "Kadrioru trammipeatus" ("Citywagon Stop in Kadriorg") 1960
Olav Maran "Ravi tänava motiiv" ("Motive of Ravi Street") 1955