Thursday, December 07, 2006

Tartu Fotokala "Ajateljel" 29 november -- 10 detsember 2006

Ajateljel
See on rühmituse Fotokala ühisprojekt, kus fotograafid jäädvustasid terve juunikuu vältel iga päev ühe kaadri. Kokku pidid erinevatel päevadel tehtud pildid moodustama seeria. Õige hetke valimine, selle ette aimamine ja seeriasse sobitamine tegid pildistamise põnevaks jahiks. Päeva, mil pilt jäi tegemata või võte ebaõnnestus tähistab must kaader - must päev.

Projekti - iga päev vaid üks kaader - on Fotokala Tartu rakuke teinud juba mitmel eelneval aastal. Algselt olid reeglid karmimad, iga päev võis teha vaid ühe võtte, kui klõps tehtud, siis sel päeval uut pilti enam teha ei saanud. Kitsendavaks tingimuseks oli ka ühekordne filmikaamera. Vahel võis sel moel päeva parimat hetke oodates nii mõnegi hea kaadri maha magada ja päeva lõpetada juhusliku klõpsu või sootuks musta kaadriga. Seekord muudeti reeglid veidi paindlikumaks, lubatud olid duublid, kaameravalik oli vaba ja kaasati fotokalasid üle eesti. Osalesid nii amatöörid kui professionaalid, kes kõik kokku saanud tänu netilehele http://foto.kala.ee (sealt ka nimetus fotokalad)

Näitusele valiti viis seeriat, mis teiste hulgast silma paistsid. Kõik fotograafid olid lähenenud teemale "Ajateljel" veidike erinevalt.


lisainfo:
Daisy Lappard
52 67 672
kroosu@hot.ee

A saal

Jassu Hertsman alias Juss pildistas ajaleheväljalõikeid, valides igat päeva enim iseloomustava uudisfoto eesti päevalehtede lehekülgedelt. Läbi tema seeria "Aja leht" pääsesid näitusele ka need fotokalad, kes tegid oma igapäevatööd lehefotograafina ning projekti jaoks aega ei leidnud.
E saal
Daisy Lappard alias Sinine tajus vajadust näidata, kus ta hetkel viibib. Nõnda sündis seeria "Kohaloleku kontroll" kus autor jäädvustas oma päevaseid tegemisi, ennast kaadrisse sättides. Mõnel pildil paistab ta peeglist, teisel näeb vaataja vaid tema varju. Enamuste piltide peal on jäänud aga fotograafi varbad, seda tänu ülilainurksele panoraamkaamerale ja vertikaalkaadritele. Daisy Lappard oli ka ainus, kes üritas päeva parimat hetke ette näha, pildistades vaid kaadri päevas.
P saal

Naatan Haamer
alias Naat valis oma seeria alateemaks "Rutates peatustega" ja pildistas kolmel järjestikusel päeval kiirustavaid inimesi ning igal neljandal peatuseid ehk rahulikumaid tegevusi. Pildistamisel kasutas ta fotograafilist võimendusvahendit - pikka säriaega. Nõnda said möödujad jutilise liikumisefekti ja mõjusid rutakamatena kui ehk muidu paistaks.

Naatan Haamer:
Öeldakse: ei ole aega. Öeldakse: on kiire. Öeldakse: peab ruttama. Kord tundsin üht vana meest, kes liikus alati rutakal sammul. Ta tundis paljusid, möödudes viipas alati tuttavatele aga ei mallanud peatuda. Kui keegi soovis temaga pikemalt mõne asja üle arutada, teatas ta „ei ole aigu”.

Mind hakkas huvitama küsimus, kuidas siis ikkagi on, kas on aega või peab aina ruttama? Seepärast otsustasin oma juunikuu igapäevase pildistamise pühendada statistilisele vaatlusele. Siin see tulemus siis ongi, kolm päeva rutates neljas päev peatus.


Janar Kull
alias Janograf otsis kuu jooksul kõikjalt põnevaid varjusid. Tema seeria "Varjud" on ehk kõige meeleolukam ja visuaalselt nauditav. Iga kaader mängib ka üksikkaadrina, ootamata enda kõrvale järgmist.


T saal

Mari Plakk alias Mari pildistas ülesse aga omamoodi alfabeedi. Tema seerias "Ajatähestik" tähistab iga pilt ühte tähte, olgu selleks siis pildil leiduv detail, tegevus või emotsioon. Kes leiab neid rohkem, kas autor või vaataja?No comments: