Wednesday, December 16, 2009

Virge Loo ja Sander Saarmets LU WEI HIINAST 19.12.2009 - 02.01.2010



Laupäeval, 19. detsembril kell 19 avame Y galeriis (Küütri 2) Virge Loo näituse LU WEI HIINAST.

Avamisele järgneb Hiina disko!

*
Näitusel olevad tööd kajastavad postkaardilikus esteetikas tegelase Lu Wei isiklikke kogemusi ja läbielamisi Hiinas .
Enamus töödest on valminud joonistuste ja maalidena. Taustaks paralleelse helimaastiku loob Sander Saarmets, kasutades Hiinas salvestatut ja loodut.

Tööd ei ole kritiseeriva iseloomuga, vaid kirjeldavad, leidmaks erinevusi-sarnasusi Läänes ja Idas, lähtudes isiklikest tähelepanekutest. Näitus koosneb töödest, mis moodustavad seeria: ühe maa maastik-jutustuse:
kaunis vaade mäele ja arseenist roheliseks värvunud järvele; haruldane väljasuremisohus linnuliik; kena hiinlanna pakkumas piima ja mune, mis melamiini sisalduse tõttu põhjustab lastel neeruhaigusi; valgekspleegitatud nägudega reklaamtüdrukud, näitlikustamas valge naha jumaldamist; professionaalne erhumängija tänaval kerjamas...

*

Virge Loo
(s 1984)

on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tektsiilieriala ning on hetkel omandamas Tartu Ülikoolis religiooniantropoloogia magistrikraadi. Noorte disainerite tundjatele on Virge Loo ehk tuttav projekti "PaperDolls" järgi.
www.paperdolls.ee
Tänu Hiina Rahvavabariigi keeleõppe stipendiumile õnnestus Virgel 2009 aastal Yunnan Normal University's õppides lühikest aega Hiinas elada.

Sander Saarmets
(s 1985)

õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Tuesday, December 01, 2009

Audiogalerii ja Y galerii esitlevad: 6. detsembril kell 18 Tartus:



vt ka http://nihe.ee/audiogalerii

Viies kokku tšello tekstuurilised ja dünaamilised võimalused ning lisades sellele ulatusliku valiku juhuslikke ja abstraktseid helileide, loob kahe Austraalia helikunstniku Anthea Caddy ja Thembi Soddelli muusikaline kooslus provokatiivset ja pingelist helimaailma.
2006 aasta oktoobrist, oma debüütambumi „Iland“ (Cajid 007CD) ilmusest saadik, on duo laialdaselt tuuritanud nii Austraalias kui Euroopas, sealhulgas osalenud Hoerkunstfestivalil Saksamaal, Instants Chavirés'l Pariisis ja Now Now Festivalil Syndeys. Hetkel töötavad nad oma uue albumi kallal ning Eestit külastavad oma uue Euroopa tuuri raames.

Thembi Soddell on Melbourne'ist pärist helikunstnik. Tema tööde juured on tihedalt seotud emotsionaalse maailma pingelisuse ja keerukusega.
Ammutades inspiratsiooni unenägudest ja oma psühholoogiast, töötab ta peamiselt sämpleriga - manipuleerides ja abstraheerides välismaailma nii pahelisse kui ka ihaldusväärsesse helilisse kogemusse. Keskendudes tekstuurile ja sügavusele, mängib ta dünaamilistel ekstreemsustel, nihutades nii vaikuse kui müra piire, mängides kuulajate ootustega. Ta on töötanud CD ilmumise nimel, galerii-installatsioonides ja
live-esinemistel, on olnud seotud paljude Austraalia tähtsamate helifestivalidega nagu näiteks What is Music?, Liquid Architecture ja The Now Now Festival of Spontaneous Music. Ta on tuuritanud möödaEuroopat tšellistina koostöös Anthea Caddyga. Thembi Sodell onlõpetanud RMIT Fine Art Department'i osakonna. Ühtlasi assisteerib ta Austraalia eksperimentaalses muusikatööstuses Cajid Media töös.

Sooloväljaanded:
Instance : 2005 (cajid 005CD)
Intimacy : 2004 (cajid 001CD)

Ühisprojektid:
Iland : 2006 koostöös: Anthea Caddyga (cajid 007CD)
Unheard spaces: 2006 : koostöös: Philip Samartzis, Dave Brown, Anthea
Caddy, Sean Baxter ja Michael Vorfeld (microsonics 02)

Osalused:
Gruenrekorder AudioArt Compilation 03 (Gruenrekorder 2006)
Loose Canon (2005)
Australian Computer Music Association 2004 Compilation (ACMA)
The Undertow: Undercurrents in Australian Electronic Music (shame file 2004)
Liquid Architecture 4 catalogue (2003)
Variable Resistance: Ten Hours of Sound from Australia (23five 2002)
Stalking Shekinah (white-rose 2002)
Gating (west space 2002)
Document 03: Diffuse (dorobo 2001)
• „Thembi Soddell on üks paljudest intrigeerivatest Austraalia heliloojatest, ühtlasi on ta tuntavalt mõjutatud Francisco Lopezi akustilistest põhimõtetest. Tema esinemistel on tihti juhtunud, et ta ise on vaikselt publiku seas istunud ning on olnud veider mõelda, et häbelik tüdruk nurgas on vastutav müravalangute eest, mille vahele on pikitud vaikusehetki. Nagu enamik Lopezi produtseeritust, kogub Sodell
alusmaterjali näiteks lindistades tuult või vihma, et seejärel ladustada salvestatud materjal kiht kihilt kahina peale. Kuid kohtades kus Lopez peatub ajas ja ruumis, on Sodelli Intimacy pigem kiire 25- minutiline lõbusõit, mis energiliselt ehitab jada teatrilisetest plahvatustest toetudes keskkonnast saadud helidele, enne kui muudab
need vaikuseks“

CD Intimacy arvustus, Jim Haynes, Outer Limits, The Wire, detsember 2004
• „Kasutatud ekstreemsused teevad selle keeruliseks kuulamiseks,
mille jaoks tuleb seista kikivarvul, kuid tagavad mõtiskluse ja fokusseerituse.“

CD Intimacy arvustus Jeremy Keens ampersand notes juuni 2004
• „See on kummaline tardumapanev ja ebamugav maailm, kuid sellised on
ka teod ja emotsioonid, mida see kujutab. Sodell paistab eelistavat elemente nagu tuul ja vihm, et joonistada välja oma minimaalne kuid emotsionaalselt püsimatu maastik ning ei eita sellisest kompleksist ja rahutukstegevast tööst tingitud tumedamat tunnet“

CD Intimacy arvustus Bob Baker, Fish, jaanuar 2005,
http://www.cyclicdefrost.com
• "If you love dynamics, then Thembi Soddell is your girl. She typically delights in subtle, almost intelligible atmospheres that violently erupt into, well, violence." Instance CD review in Fragmented Frequencies, Bob Baker Fish, Inpress No 890, 2 Nov 2005

Anthea Caddy ja ta tšello jagavad end Melbourne ja Berliini vahel. Põhifookus ta helilistes katsetustes on olnud oma helialaste baasteadmiste kombineerimine oma instrumentaalsete oskustega.
Kasutades ära tšello tekstuurilisi, ruumilisi ja dünaamilisi võimalusi, tõmbab ta paralleele elektro-akustilisemuusika ja instrumentaal-esituse vahele. Olles huvitatud digitaalse kompositsiooni, keskkonnahelide salvestuste ja akustiliste esituste
vahelistest suhetest, otsib ta võimalust ühendada sellise meediumi konseptsionaalsed ja praktilised aspektid, sõnastades tehnikaid ja konseptsioone sobivalt digitaalse ruumilisusega mis eksisteerib ta esitustes ja salvestustes.
Hetkel teeb Anthea koostööd Thembi Sodelli (Iland, Cajidmedia), Magda Mayasega (inside piano) ja Philip Samartzisega ning triona koos Robin Haywardi ja Eric La Casaga tegeleb esitlus/installatsiooniprojektiga „Maps of Corners“ (Nurkade kaart). Ta osaleb ka duos koos Anette Krebsiga ning on mänginud koos paljude artistidega nagu näiteks Tara (Eamon Sprod), Clayton Thomas, Christian Wolff, Alice Hui Sheng Chang, Larry Polansky, Tony Conrad, Chris Abrahams, Tim Catlin, Robin Fox,
Anthony Pateras, Domenico Sciajno...

Wednesday, November 18, 2009

Katarina Kotselainen & Jens Clausen CON/FUSION 23.11.--12.12.2009



Confusion ehk segadus või kimbatus millega me seisame vastamisi kui proovime leida oma teed (kunsti)maailmas ning leida õigeid vahendeid ja viise oma sõnumi edastamiseks.

Fusion ehk kokkusulandumine. Me ei tea täpselt kus on meie koht ja me ei ole jäänud kuhugi kauaks pidama, aga igalt pool ja igast võtame inimesest tüki endaga kaasa ja se sulandub meisse ning saab osaks meist endist.

"Meile mõlemale on ehete tegemine see, mis annab elule mõtte. Tekitades valmistamise käigus meis positiivse meeleolu mida proovime edasi anda ka vaatajale. Vahest on ka meeldiv vürtsitada töid iroonia ja huumoriga."


Jens Clausen on Norrast pärit ehtekunstnik. Jens mängib vormidega ja üheks tema allikaks on arhitektuur. Nagu arhidektuuriski on maja fassaad see, mis on kõigile nähtav kuid erineb sellest mis toimub maja sees. Ka Jens Clauseni ehted on keerulise kontruktsiooniga kuid seda pole näha ehte esiküljelt.

Katarina Kotselainen on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ehete- ja sepakunsti eriala ning täiendanud end erialaliselt Soomes ning Saksamaal. Kasutades vanu fotosid ja tehnikaid, vaatab Katarina ajas tagasi. Materjalideks on hõbeda kõrval ka luu ja vääriskivid.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

vt ka www.katarinakotselainen.com

*













Tuesday, November 10, 2009

Y galerii ootab näitusprojekte 2010 aastaks!

Y galerii Tartus alustab tuleval aastal oma seitsmendat hooaega ja ootab näitusprojekte 2010 aasta programmi.

Galerii ruumid asuvad Tartu kesklinnas (aadressil Küütri 2) Tartu Ülikooli peahoone ja Athena kultuurikeskkuse mõttelisel diagonaalil võlvlagedega ruumikompleksis soklikorrusel.
Pakume mitme väikse ekspositsioonisaaliga keskkonda erinevateks näitusteks ja ettevõtmisteks nii tudengiprojektidele kui eri valdkondade kunstnikele.
Näitused vahetuvad reeglina iga kahe-kolme nädala tagant. Y galerii külastamine ja oma tööde eksponeerimine on kõigile huvilistele tasuta.


TAOTLUS PEAKS SISALDAMA JÄRGNEVAT:

1. vabas vormis avaldust
2. näituse võimalikult täpset kirjeldust
3. soovitavat aega
4. kõigi osalejate nimesid, CV-sid
5. kontaktisiku andmeid (telefon, e-post)
6. portfooliot (kas digitaalselt, paberil või viidatuna veebilehele)


Taotlused palun saata aadressile ygalerii@gmail.com märksõnaga TAOTLUS 2010 või postitada/tuua hiljemalt 30. novembriks 2008 aadressile Y galerii (Kaisa Eiche), Küütri 2, 51007 Tartu.



Kaisa Eiche
Y galerii projektijuht

ygalerii@gmail.com

Y galerii on avatud T-R kella 11-18 ja L kella 12-16
Y galeriid toetavad 2009 a Tartu Ülikool, Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Tuesday, November 03, 2009

ASJAD, RUUM ja SEISUNDID 02.11.--21.11.2009




Tartus Y Galeriis on avatud Margot Kase ja Krista Mölderi kureeritud ASJAD, RUUM JA SEISUNDID.

Näitusel esinevad fotode ja videotega kunstnikud Helen Hagenbuch (AUS), Katrin Kosenkranius, Paul Kuimet, Mari Lipp, Liina Lõõbas, Olga Logvina, Egon Metusala, Jarmo Nagel, Hanna Piksarv, Ragne Uutsalu, Jan Väster, Julia Wolff (DE).

Tööd on valminud 2007-2009 Eesti Kunstiakadeemias ja Tallinna Ülikoolis toimunud Krista Mölderi ja Margot Kase valikainete raames.


"Asjad, ruum ja seisundid" keskendub ruumi mitmetasandilisusele.



Näitusel on

* vaateid ruumile kui tühjusele: vaikust, täiust, puudumist

* uurimusi ruumikogemuse keskmest - iseendast, siseilmast, kodust

* isiklikust ruumist - määratletud, piiritletud ja omaks võetud keskkonnast

* asjadest, mille kasutusala muutub vastavalt juhusele ja vajadusele

* keskkondadest kui esemete kooslustest ja nende kujunemise viisidest

* kogemist ja arusaamist mõjutavatest seisunditest

* ligi- ja eemalolekutest

* eraldatud ja jagatud tõelustest

* tekkimisest ja kadumisest

.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Täname Reimo Võsa-Tangsood, EKA fotokeskust, paberipood Zelluloosi


Margot Kask 5275531 margot.kask@gmail.com

Krista Mölder 56697928 krista.molder@gmail.com

***

Hanna Piksarv HOMMAGE JAAN TOOMIKULE





Liina Lõõbas AIAD







Paul Kuimet SINGLE THEME





Ragne Uutsalu ÜHINE/MINU



Julia Wolff INDOORS



Olga Logvina SPINKI. PUBLIK DIARY



Olga Logvina UNTITLED



Friday, October 09, 2009

Peeter Lauritsa koostatud piltkirjanduslik näitus RIBURAJAD 05.10. -17.10



Kuidasmoodi piltide abil jutustada, luuletada, laulda, ümiseda, vaielda või vigurdada? Kuidas pildistada voolu, mis ei mahu koomiksi lineaarsesse sängi? Kuidas teha pildi abil teistmoodi kirjandust – näiteks kirjumirjandust?

Jaapani klassikalises luules on renga nimeline zhanr. Rengasid kirjutab mitu luuletajat vaheldumisi. Eelmise luuletuse lõpp saab järgmise alguseks. Tulemuseks on keeruliselt põimunud vanikluule.

Peame endiste ja praeguste Tartu fototudengitega pildilist kirjavahetust. Kasutame fotot suhtlusvahendina ja mängime pildi märgiliste võimalustega. Piltkirjutame. Saadame fotosid vastastikku või ringiratast ning vastame neile järgemööda. Viitame eelmisele pildile motiivi, koloriidi, kompositsiooni, tsitaadi, paroodia või peegelduse abil.

Muist meie kirjumirjanduse riburadadest on moodustatud eelmist fotot digitaalselt täiendades, muist eelmisele pildile toetuvaid uusi kaadreid pildistades.

Valdur Mikita on meie seltsis pildistanud sõnu. Pilte on sõnunud:

Peeter Laurits
Marge Nelk
Marja-Liisa Plats
Madis Katz
Anna Hints
Eneli Luts
Liisalotte Elme
Henry Griin
Tiit Joala
Paavo Kuldkepp
Piret Säde Lain
Polina Lapõsheva
Katrina Paas
Katrin Sarapuu
Sigrid Soomer
Olivia Tubli


Piltkirjutamine ja kirjumirjandus

Peeter Laurits
peeter@metsas.ee

Einike Leppik ja Kristina Kivirand POOL ON VÄLJAS 22.09. - 03.10.

Einike Leppik on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli nahadisaini
osakonna ja alustamas õpinguid Antverpeni Kuninglikus Kaunite Kunstide
Akadeemias graafika magistrantuuris Belgias.

Kristina Kivirand on õppinud Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemia
Vabade Kunstide osakonnas ning täiendab ennast Tartu Ülikooli
maaliosakonnas.

"Pool on väljas"

Einike näitab "head eeti kirjandust. Rebitult ja raamitult. Klaasi
all ja klaasi peal. Nii nagu on."

Kristina esitleb "Kunstniku raamatu projekti", mis käsitleb
fragmentaarsust, lapsepõlve mälestusi, päevikulises vormis kirjapandud
mõtetest välja rebitud katkendeid. Valdavaks tehnikaks on siiditrükk
vineeril.

Y - kohtumine: Kanako Sasakit ning kunstnikepaari Irena ja Jerzy Biechonskit

22. septembril algusega kell 18.00 toimus järjekordne Y-kohtumine, kus MoKSi residentkunstnikud räägivad oma loomingust. Ettekanded on inglise keeles.

Septembrikuus võõrustab MoKS jaapani fotograaf Kanako Sasakit ja poola-iisraeli kunstnikepaari Irena Biechonskat ja Jerzy Biechonskit. Eri maailmajagudest ja eri põlvkondadest kunstnikke seob kirg ajaloo ning selle valguses paljastuvate isiklike ja kollektiivsete lugude vastu.

Jaapani naisfotograaf Kanako Sasakisündis Sendai linnas 33 aastat tagasi. Ta õppis kunsti ja fotograafiat (Royal College of Art, London; School of Visual Arts, New York) ning ajakirjandust (Ithaca College, Ithaca). Ta on näidanud oma loomingut mitmel pool maailmas ja tema tööd on leidnud äramärkimist real rahvusvahelistel fotonäitustel (näiteks, VOCA Award, Magenta's Emerging Photographers, MINI Photo Award, 
The Golden Light Award, Personal Documentary).

Kanako Sasaki: “Kasutan oma loomingut selleks, et uuristada pinnale aega, et pääseda ligi ajaloole ja lahkunutele. Vaatajate ja mu soovide vahel tekib töid vaadates samu momente kogedes ühendav jõud.
Minu jaoks on “aeg” materjalina väga paindlik. Ma tahan enese jaoks hetki, mälestusi ja ajalugu dekonstrueerida. Ma avastan oma kujutlusmaailma, mis on inspireeritud mu lapsepõlvemälestustest või lugudest, mida olen näinud või lugenud.

Näiteks töö “Anne's signal” (Anne signaal), kus ma taasetendan naiivsel viisil Anne Frangi karakterit. Seda pilti ei saa võtta kui performance dokumentatsiooni, vaid kui ilukirjanduslikku/ dokumentaalset narratiivi, mis põimub minevikuga ühte.

Nagu näha võib, olen huvitatud ajaloost, eriti pärastsõjajärgsest ajast tänapäevani. Ma tahan, et mu töö seostuks ajaga, selle kiiruse ja kestvusega. Soovides peatada kiirust ületan norme, misjärel võin ajalooga süütult manipuleerida. Kui ma külastan ajaloolisi paiku (nagu näiteks Karosta, Lätis, koht kus Vene armee ründas 1904.a Jaapanit Vene-Jaapani sõjas), siis lähen ma ajas tagasi või leinan sõjasündmust. Fotograafia püüab kinni vaid pinnapealse aga paradoksaalsel kombel tahan ma, et mu pildid portreteeriksid tundlikku kohta, mis on maetud aja pinna alla.

Viimane projekt, mille kallal ma töötasin, on Jaapani II maailmasõjajärgsest diasporaast Lõuna Ameerikasse. Avastasin, et Boliivias on asula nimega “Colonial de Okinawa”, mille elanikeks on Okinawa saarelt väljarännanud. Seda asundust ei saa võrrelda ühegi teise Jaapani asundusega väljaspool emamaad. See on väga eriline koht, seda organiseeritud väljarände tõttu, mille kutsus ellu Boliivia valitsus selleks, et päästa Okinawa elanikud pärast Jaapani kaotust Ameerika Ühendriikidele II maailmasõjas.
Selle projektiga soovin panustada uutele põlvkondadele, kes ei ole kogenud sõdasid (mina kaasa arvatud). Ma tahan tänapäevale edasi anda detaile väljarännanute lugudest ja nende ajaloost. Foto ja video abil tahan ma edasi anda likumise, aja ja ruumi ideed. Usun, et need optilistel läätsedel baseeruvad meediumid suudavad hästi väljendada aja ja mälestuste ideed ning lood jõuavad inimeste südametesse.”
www.kanakosasaki.com

Irena Biechonska ja Jerzy Biechonski

Poola päritolu kunstnikepaar Irena Biechonska ja Jerzy Biechonski elavad Iisraelis. Vaatamata auväärsele eale on Irena ja Jerzy väga aktiised, nad reisivad ja töötavad erinevates külalisateljeedes maailmas ja näitavad oma loomingut.

Kunstnikepaar loob eraldi taieseid aga nende loomingu ühisnimetajteks võiks olla isiklik ajalugu- kollektiivse ametliku ajaloo valguses. Määratuks allikaks nende loomingus on kahtlemata kirev isiklik kogemustepagas.

Jerzy Biechonski sündis 1930. a Poolas. II Maailmasõja ajal võitles ta Poola partisaniarmees ning osales 1944. a ülestõusus Varssavis. Aastatel 1945-47 jätkas ta põranda-alust võitlust kommunistide vastu. 1957. a emigreerus ta Poolast ja alates 1990. aastast elab ja töötab ta vaheldumisi Poolas ja Iisraelis. Oma loomingus lahkab Jerzy Biechonski sõda. Kasutades allikana isiklikku kogemust ja tänapäeva meedia vahendatavaid materjale. Tema loomingu vormiks on graafika ja assamblaazid.

Irena Biechonska sündis Poolas 1929. a. Alustades tekstiilikunstnikuna on ta nüüdseks jõudnud välja skulpturaalsete installatsioonideni, milles ta kasutab röntgeni ülesvõtteid, valgust, meditsiinivoolikuid, fotosid, tekste ja kangaid. Need materjalid mängivad tema loomingus olulist rolli, nad on laetud oma algupärase infoga, kandes minevikku ja ajalugu ning on mitmel viisil seotud Irena Biechonska enese elukogemusega. Oma loomingulises keeles loob Irena uusi väärtusi teada-tuntud kontseptsioonidele. Ühest küljest näitab ta vaatajale oma isiklikku universumit, teisest küljest peidab ta selle erinevate kihtide alla. Tema tööd võimaldavad vaatajal avastada peidetu ja nähtamatu suurt jõudu.

MoKSi 2009. aasta tegemised on toetatud alljärgnevatest allikatest:

EV Kultuuriministeerium, Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Kultuurkapital, Programm Kultuur 2007-2013, Tartu Linnavalitsus.

Täname koostöö eest Mooste vallavalitsust

MoKS

Raivo Ird TEGELIKKUS.e.ART.e.FAKTID 07.09 - 19.09.2009




Apokalüptilistes meeleoludes, gooti ja fetish-foto sugemetega subkultuuri pildiline müsteerim.

"Elu müsteeriumid, Ilmaruum ja aeg, Maaema, Taevaisa ning Suur Masin. Inimene ja asjad, varjud minevikust, tume tulevik. Elame murrangulisel hetkel, uue milleeniumiga on alanud uus ajastu. Kapitalism vangub, kuid me ei tea veel, kuhupoole ta kaldub. Teaduslike avastuste kiirus ja hulk on kasvanud enneolematuks. Õpime kloonima inimesi, meil on relvad, millega millega võiksime hävitada kogu elu planeedil. Maailm meie ümber hakkab lagunema. tekivad osooniaugud, orkaanid vapustavad maad. Me lendame Marsile. Mis saab edasi, on see lõpp või algus?"

ird.turm.ee
*
vt ka Cheese nr 35















Wednesday, September 02, 2009

ART IST KUKU NU UT esitleb:

Laupäeval, 5. septembril kell 18 toimub Y galeriis (Küütri 2, Tartu) Rael Artel Gallery: Non-Profit Project Space'i tegevust aastatel 2004--2008 dokumenteeriva trükise "Hotell Pärnu" (koostaja Rael Artel, kujundaja Jaan Evart) ning Tartu kunstikuu ART IST KUKU NU UT raames toimunud Kriitikavabriku tekstikogumiku (koostaja Lemmit Kaplinski, kujundaja Eva Labotkin) esitlused.

Kahele raamatuesitlusele eelneb Rael Arteli ja Kaisa Eiche poolt kokku pandud ja modereeritud vestlusring, kus jutuks võetakse
kunstikommunikatsioon ja näitusetegevuse organiseerimise erinevad vormid. Mis annab näitusepinnale oma näo ja kujundab selle programmile oma käekirja? Kui subjektiivne saab/võib olla galerist? Milliseid tagajärgi toovad näitusesaalidesse kaasa nn "demokraatlikud" tegevuspõhimõtted? Kuidas peaks näituseprogramm suhestuma näitusepaiga ruumilise spetsiifikaga? Mida arvab kunstnik kunsti teostamise- ja eksponeerimise võimalustest tänapäeva Eestis? Mida ootab kunstnik galeristilt ja vastupidi? Mida saaksid kunstnikud, kuraatorid ja kriitikud ise ära teha, et olukord paraneks?

Oma vaatenurga eelpool esitatud küsimustele annavad:

Indrek Grigor, kunstiteadlane ja -kriitik, TKM-i kuraator
Rauno-Thomas Moss, kunstnik, TÜ õppejõud
Tanja Muravskaja, kunstnik, EKA õppejõud
Ville-Karel Viirelaid, kunstnik ja mitmete artist-run-space'ide eestvedaja

Vestlusringi modereerivad Rael Artel ja Kaisa Eiche.

Rohkem infot kõige kohta:
Rael Artel +372 56 229 213
Kaisa Eiche +372 51 055 75
Lemmit Kaplinski +372 51 186 19

Vestlusring ja raamatuesitlused leiavad aset Eclectica festivali kaitsva katuse all!

Niisiis, järgmisel laupäeval, 5. septembril Tartus:

kl 16.00 vestlusring näitusetegevuse teemadel
kl 18.00 Rael Artel Gallery: Non-Progit Project Space'i ja ART IST KUKU NU UT Kriitikavabriku trükiste esitlus
kl 22.00 Eclectica kontsertüritus Pärmivabrikus (vt www.eclectica.ee)

avangardkultuuri festival ECLECTICA Tartus 01. - 06. sept 2009




www.eclectica.ee


TEISIPÄEV, 1. SEPTEMBER



18.00 / New Age / Y-galerii

Kuraator: Sandra Jõgeva.

Videodokumentalistika Teet Raudseppilt ja Liisi Eelmaalt ning videoinstallatsioonid Kristin Kalameesilt ja Josephine Woodilt (UK). Aurafotod näitusel osalevatest kunstnikest. Eksponeeritud koos esoteerikapoes, kus Kirliani meetodil aurafotosid tehakse, nendega kaasa antavate kirjalike auraanalüüsidega.



21.00 / Kontsert ja pidu kogu majas / Genialistide klubi

GENIALISTIDE KLUBI 3/4

Genialistide Klubi saab 3 aastaseks ja alustab 4. hooaega

Live: Jaan Pehk ja Jaan Sööt (ühiskava)
Live: Jaan Pärn ja Pahad seemned (uued lood)

Pilet: 50


KOLMAPÄEV, 2. SEPTEMBER



19.00 / Mihkel Ilus / Harald Ilus / Pärmivabrik

Alanile - lapsepõlvesõbrale. Poistenäitus. Autodest paljaste naisteni. Mitte ekspressiivne, aga jõuline vorm ja värv. Niinimetatud hea maitse vastand. Pigem labane. Enda kunstiväärtuste ümberhindamine, sest tooruses on mingi tahumatu ilu, mille leidmine vajab veendumust ja võibolla ka julgust. Raskepärased ehitusmaterjalid muudetud kontekstis. Mäng materjalidega, kus temaatika sisuline ühtsus on teisejärguline.



19.00 / Helen Vinogradov / Sdelano v Gruzii / Pärmivabrik

Fotod Sdelano v Gruzii ehk valik subjektiivseid kogemusi.



22.00 / Tartu elektro / Genialistide klubi

Barthol Lo Mejor live!
Dubspets live!
Sfs live!
Eclectica DJd


NELJAPÄEV, 3. SEPTEMBER



22.00 / Sosistavate saundide pidu / Genialistide klubi

Stereo Hypnosis (island) ambient LIVE!
Jayetal (UK) post rock/elektroonika LIVE!
Rekalix (UK) ambient LIVE!
Commando (EST) elektro-akustiline etüüd!
Värav (EST) dub/reiv/punk LIVE!
Kaido Kirikmäe (EST) dubstep/techno

Pilet: 75/100


REEDE, 4. SEPTEMBER



16.00 / Eclectica Still / Ermi näitusemaja

kl 16 -19 Klassika:Jaan-Jürgen Klausi VHSi "Boheem-Tartu suurimad kandjad" esimese tiraaži esitlus. 4 -tunnine VHS- kogumik kujutab läbi kunstilise sotsiaaltundliku dokumentatsiooni 2001-2008 aastatel Tartu loov- ja muidu boheemluse kaduvuse koondporteed. Ekraanil kogumiku filmide fataalne rosolje

kl 19 -20 Kantri: Marko Kompuse värske luulepätsi "Kapiuks jaan oksa" esitlus-degusteerimine

kl 20 -21.15 Underground: Maailmafilm esitleb: Vladimir Kozlovi dokumentaalfilm "Rokk-monoloog". Filmiportree vene underground-roki ühest juhtfiguurist, legendaarsest muusikust ja helirežisöörist Juri Morozovist (1948 - 2006). Filmi aluseks on rokkmuusiku kogemused totalitaarses ühiskonnas, kus muusikuid jälitanud julgeolek võis saata neid nii hullumajja kui vangilaagrisse. Oma tegevusega tekitas Morozov Brežnevi-aegses Nõukogude Liidus uuelaadse valitsevat ühiskonnakorda õõnestava rokkmuusika. Filmis näeb ja kuuleb 30 aastat Nõukogude Liidu ajaloost läbi Juri Morozovi silmade ning kõrvade. Näha saab varem varjul olnud KGB kaadreid ning põrandaaluste rokk-kontsertide ja performance’ide kodusalvestisi.



21.30 / Eleonora Kampe performance / Pärmivabrik

Võru-Setu-Läti päritolu, Tapal sündinud ja Kalamajas sirgunud, Raplamaal elav häälekunstnik. Tegeleb hääle ja häälega heli tekitamisega, segades erinevaid hääletehnikaid, luues helikogemust.



21.00 / Kongress / Genklubi

Algorütmid live!
Phuque live!
Kose-Jägala veiderdajad live!
Plaadimuusika:
Birchess
Wrocław
ja teised

Pilet:60/75



22.00 / Sümbolistika / Pärmivabrik

Chungin & The Strap-on Faggots esitlevad plaati
Mooses
Edasi
Lokaalraadio
Plaate mängib Mihkel Kleis.
Video:
Emer
Boril & Rivcs

Pilet: 75/100


LAUPÄEV, 5. SEPTEMBER



12.00 / Õuka / Pitsi hoov

Muusika, mood, aksessuaarid.



16.00 / Vestlusring / Y-Galerii

Kunstikommunikatsioon ja näitusetegevuse organiseerimise erinevad vormid. Mis annab näitusepinnale oma näo ja kujundab selle programmile oma käekirja? Kui subjektiivne saab/võib olla galerist? Milliseid tagajärgitoovad näitusesaalidesse kaasa nn "demokraatlikud" tegevuspõhimõtted? Kuidas peaks näituseprogramm suhestuma näitusepaiga ruumilise spetsiifikaga? Mida arvab kunstnik kunsti teostamise- ja eksponeerimise võimalustest tänapäeva Eestis? Mida ootab kunstnik galeristilt ja vastupidi? Mida saaksid kunstnikud, kuraatorid ja kriitikud ise ära teha, et olukord paraneks?
Oma vaatenurga eelpool esitatud küsimustele annavad:
Indrek Grigor, kunstiteadlane ja -kriitik, TKM-i kuraator
Rauno-Thomas Moss, kunstnik, TÜ õppejõud
Tanja Muravskaja, kunstnik, EKA õppejõud
Ville-Karel Viirelaid, kunstnik ja mitmete artist-run-space'ide eestvedaja
Vestlusringi modereerivad Rael Artel ja Kaisa Eiche.



18.00 / Rael Artel Gallery: Non-Progit Project Space'i ja ART IST KUKU NU UT Kriitikavabriku trükiste esitlus / Y-Galerii

Rael Artel Gallery: Non-Profit Project Space'i tegevust aastatel 2004—2008 dokumenteeriva trükise "Hotell Pärnu" (koostaja Rael Artel, kujundaja Jaan Evart) ning Tartu kunstikuu ART IST KUKU NU UT raames toimunud Kriitikavabriku tekstikogumiku (koostaja Lemmit Kaplinski, kujundaja Eva Labotkin) esitlused.



22.00 / Discoordinated / Pärmivabrik

T++ (de) laiv!
Zwiebel (de) laiv!
Kulgurid laiv!
Raadž laiv!

Plaadimuusika Aivar Tõnso ja Renka poolt

Video:
Emer
Boril & Rivcs

Pilet: 75/100


PÜHAPÄEV, 6. SEPTEMBER

Eclectica jätkub

Sandra Jõgeva kuraatori-näitus NEW AGE 01.-05. sept 2009




XXI sajandi esimese kümnendi lõpul on õhus mõnevõrra apokalüptilised meeleolud. Keskkonnakatastroofid, jõuvahekordade muutumine maailmapoliitikas ning algav globaalne majanduskriis annavad selleks ka põhjust. Ja nagu alati segastel aegadel, otsivad inimesed, nende hulgas juba olemuslikult ebakindla ühiskondliku staatusega kunstnikud tuge müstikast ja alternatiivsetest maailmanägemise viisidest.
Ja samas ei tohi unustada, et teatavast New Age-miksist (sulamist iganädalasest joogatrennist, reinkarnatsiooniõpetusest, usust nõidadesse, sensitiividesse ning auratransformatsiooni) on läbi imbunud ka keskmise Eesti Vabariigi kodaniku teadvus. Olles üks ateistlikumaid Euroopa riike, oleme samas kaugelt üle keskmise altid kõikvõimalikele esoteerilistele õpetustele.
Me elame küll pealiskaudselt usuvabas, domineerivalt ratsionaalse maailmavaatega riigis. Ometi sellises, mille kultuuriminister käis äsja ametiisikuna tuntud ravitsejale ja selgeltnägijale selle sünnipäeva puhul õnne soovimas.

Näitus Y-galeriis uurib seda teemat nii dokumentalistlike videoteoste kohtumiste kui ebatavalise fotoseeria kaudu. Näitus koosneb kahest osast:

1. Aurafotod näitusel osalevatest kunstnikest ja selle kuraatorist. Eksponeeritud koos esoteerikapoes, kus Kirliani meetodil aurafotosid tehakse, nendega kaasa antavate kirjalike auraanalüüsidega. Kunstnikud ja näituse kuraator on auratpaljastava röntgeni alt läbi käinud, esoteerilises mõttes alasti. Omamoodi "astraalsed" "aktifotod".

2. Videodokumentalistika Teet Raudsepalt ja Liisi Eelmaalt ning videoinstallatsioonid Kristin Kalamehelt ja Josephine Woodilt (UK).

Eelma on noorema põlvkonna tunnustatud videokunstnik, kes on oma varasemates töödes dokumenteerinud nii religioosseid sekte, new age-nähtusi kui noorpoliitikuid, sõjväelaseid kui Savisaare-usku pensionäre. Sellel näitusel eksponeeritud "Õnne keeks" näitab kiretult, kuid tahtmatult koomiliselt ühte uusmütoloogilist nähtust : usku õnnetoovasse juuretisse, mis on väidetavalt pärit Jeruusalemmast. Sellega keeksi küpsetama veenab videos selle autorit tema oma ema.

Väljas on Teet Raudsepa minu poolt kureeritud Tallinna Kunstihoone näitusel "Loomakari/Animal Collective" eksponeeritud video "Ma pole budist, ma elan siin" nn director`s cut, natuke pikem ja ingliskeelsete subtiitritega varustatud versioon.

Kristin Kalamees eksponeerib oma uut, selle näituse jaoks valminud videoinstallatsiooni "New Generation", mida võib, aga ei pruugi tõlgendada ka irooniana indigolaste kultuse suhtes. Lihtne ja lööv, autori filmialast haridust ja kogemusi ära kasutav puänteeritud sketsh.

Sellega suhestub, kuigi mitte liiga otse, mingis mõttes Josephine Woodi perversne joogavideo "Freedom Yoga". Samamoodi nagu Kalamehe video on sellisena olemas tänu autori emarollile, ei oleks Wood arvatavasti oma kunstiteost teinud, kui tema isiklikus ajaloos poleks kogemust ärimeeste seltsidaamina.

See kõik läheb loomulikult suurepäraselt kokku New Age`i gurude õpetusega, et iga hing on siia maailma tulnud arenema ja erinevate kogemuste kaudu õppima. Ning et kohe-kohe on algamas Uus Ajastu, kus inimkond tõuseb kollektiivselt kõrgemale teadvuse tasemele, aga sellele eelneb kriisiperiood, mille jooksul terad eraldatakse sõkaldest ja karmavõlad nõutakse inkassoga sisse.


Sandra Jõgeva
kuraator

Näitust toetab Tartu Kultuurkapital ja avangardkultuuri festival Eclectica

*



foto by Tartu Postimees


***

vt ka

AK (1. sept 2009)
http://uudised.err.ee/index.php?0&popup=video&id=25153

Tartu Postimees
www.tartupostimees.ee/?id=158320

parimadaastad.blogspot.com (Sandra Jõgeva blogi)

eclectica.ee (kogu festivali kava)

Tuesday, August 18, 2009

Tartu ja Soome Imatra skulptuuritudengite ühisnäitus VOOL AEGUB 14.aug - 29.aug 2009




Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Soomes Imatra Saimaa Kaunite Kunstide Akadeemias skulptuuri õppivate tudengite ühisnäitus VOOL AEGUB.



Kas elu on naljakalt tõsine või tõsiselt naljakas?

Kumb on õigem, - kas mõttetult leegitseda

või leegitult mõtiskleda?

Kas teeme mõne mõõduka meeletuse või muutume

meeletult mõõdukaks?

Kas kerkime katusele või kattume kergusest?

Kas hinnata kogemusi või koguda hindamisi?

Kas ilu imetleda või imet ilustada?



(Artur Alliksaar. Luule.1976)



Kahe kooli ühisosaks ning näituse idee algatajaks on kunstnik ja õppejõud Jaan Luik.









Jaan Luik





Thursday, July 02, 2009

Rauno-Thomas Moss WIE IM BILLIGEN PORNO 19. juuni - 4. juuli 2009



Moss on selle aastane Vaal galerii kunstipreemia laureaat ja äsja Baseli kunstimessilt naasenuna tekib küsimus, et kas nendes verivärsketes maalides on teda inspireerinud värv ja kompositsiooniliste pindade kirglik rõõm või teema obstsöönsus?

Näituse moodustavad neli maali, mille kõigi puhul on aluseks ja inspiratsiooniks gay pornotööstuses ekspluateeritud mehekujundi kasutamine ja müük selle eripärastes poosides ja värvides.

Rõõmus ja kerglaslik, hümn lodevusele ja seksuaalsusele.

vt ka Tartu Postimeest

www.tartupostimees.ee/?id=135347