Sunday, March 20, 2011

TÄHELEPANU !

Ühes suveajale üleminemisega algaval nädalal, keerab ka Y galerii oma lahtiolemise kellaaegu, aga sootuks vastupidises suunas. Tulles vastu õhtustele ja pühapäevaste linnas promeneerijatele, sünkroniseerume nüüd hiljem avatuna ka rohkem teiste linna kunstikeskustega.

Tähelepanu!

Y galerii on avatud K-R kella 12-19 ja L-P kella 12-17.

Esmaspäeviti ja teisipäeviti oleme edaspidi suletud, välja arvatud näituste avamiste puhul.

Tervitused varakevadisest Tartust!

☀☝☃

Kaisa

Helikoosolek: Ernst Karel

MoKS presents:
helikoosolek:tartu with Ernst Karel
Wednesday, March 23rd
6-8pm
Y Galerii, Tartu

This month the helikoosolek, as part of the Wordfilm Ethnographic Film Festival, moves to Tartu's Y Galerii to welcome festival guest Ernst Karel.




ek.klingt.org

Ernst Karel is Lecturer on Anthropology, Assistant Director of the Film Study Center, and Lab Manager for the Sensory Ethnography Lab at Harvard University. In his audio projects, he works with analog electronics and with location recordings, sometimes separately, sometimes in combination, to create pieces that move between the abstract and the documentary.

Karel collaborates with video and filmmakers as a sound recordist, mixer, and sound designer. He also works as a mastering engineer, having preparing a wide variety of material for publication on CD, including folk music from various cultures, spoken word, new music, and electronic music. Karel's doctoral research crossed between the disciplines of cultural psychology, anthropology, and ethnomusicology. His fieldwork-based dissertation, Kerala Sound Electricals: Amplified sound and cultural meaning in South India, is a study in the anthropology of sound.

For this month's helikoosolek, Karel will present a "radio edit" of material from his upcoming CD, Swiss Mountain Transport Systems. Over the course of frequent walks in the mountains in different parts of Switzerland over the summer and fall of 2008, Karel recorded the various transport systems which are specific to mountainous terrain -- gondolas, funiculars, and chairlifts -- of different types, of different vintages, and accessing different elevations. Recorded with high-quality microphones and preamps from within these mostly enclosed mobile environments, the sounds include mechanical drones, intermittent percussiveness, and transient acoustic glimpses of a vast surrounding landscape inhabited by humans and other animals.

helikoosolek:tartu is organised my MoKS and supported by Eesti Rahva Muuseum and Tartu Kultuurkapital.

helikoosolek.blogspot.com
www.moks.ee

Fotonäitus 6 x 6 PEAD 21. märts--10. aprill 2011

Esmaspäeval, 21. märtsil kell 18 olete oodatud noorte fotograafide näitusmüügi „6 x 6 PEAD“ avamisele.

Osalevad: Arko Kesküla, Heikki Leis, Liina Soosaar, Rasmus Jurkatam, Renee Altrov, Rene Piirkop.

Kuue osaleja näol on tegemist omamoodi kogukonnaga, kes igapäevaselt tegutsevad erinevatel elualadel, kuid nad kõik pildistavad. Näitusel esitletavate tööde ainus kriteerium, mis iseendale seatud, on lihtne – tegemist on analoogfotograafias teostatud portreedega. Portree on sama isiklik, poeetiline, vanamoeline ja ajatu, kui tehnikagi, mida jäädvustamiseks ning edastamiseks kasutatakse.

Arko Kesküla õpib hetkel TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonnas materjaliteaduse magistriõppes. Tõsisemalt tegeleb fotograafiaga juba mõned aastad, eksperimenteerides erinevaid pildistamis- ja ilmutustehnikaid.

Heikki Leis on elanud ja töötanud enamuse elust Tartus. Lõpetanud Tartu Kunstigümnaasiumi ja Tartu Kunstikooli kiviraidumise ja skulptuuri eriala. Aastast 2000 tegutseb vabakutselise kunstnikuna, teeb hüperrealistlikke joonistusi ja tegeleb fotograafia ning skulptuuriga. 2004 a. alates osaleb näitustel.

Liina Soosaar on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia eriala ning elab ja töötab hetkel Tartus. Näituse idee hakkas idanema tema peas pärast lõputöö eksponeerimist samas galeriis. Tema tööde märksõnadeks on koht ja paik ning inimese suhestumine ruumiga.

Rasmus Jurkatam on õppinud kultuuriteooriat. Tegutseb vabakutselise fotograafina Tallinnas ning teeb kaastööd Eesti Foto Stuudiole. Fotograafias paelub teda eelkõige esteetiline ilu, lihtsus ja naturaalsus. Pildistab valdavalt inimesi ja laseb neil endil lugusid rääkida. Ehk leiab vaataja ka sel näitusel mõne loo.

Renee Altrovi jaoks on fotograafia „elutunnetus“. Portreteerimisel üritab ta leida igas modellis seda ehedust ja ausust, mis teeb üldse inimesest inimese. Protsessi juures naudib ta kõige rohkem kommunikatsiooni ning ühise visiooni jagamist modelliga ehk fotograafia psühholoogilist poolt.

Rene Piirkop on fotoentusiast, kes läheneb end ümbritsevale eriskummaliste pildimasinatega.

Näitus on avatud 10.aprillini 2011


Täname: Fotoluks, Seri Disain, A le Coq, Eesti Kultuurkapital, Kadi Meriluht, Sten Eltermaa ja Kadi Ritson.

loe ka:
Tartu Postimehest (22.03.2011) Raimu Hansoni "Fotograafid tõid näha tavalisi ja tavatuid pilte"

www.tartupostimees.ee/406741/fotograafid-toid-naha-tavalisi-ja-tavatuid-pilte/



Heikki Leis



Renee Altrov



Rene Piirkop

***
Fotod avamisest: Martiini, Sven V ja Priit M







Sunday, March 13, 2011

Y-kohtumine: Sami Maalas (FIN) ja Gints Birznieks (LV)

Neljapäeval, 17. märtsil, kell 18 saab taas Y galeriis tutvuda Mooste Külalisstuudio (MoKSi) külaliskunstnike loominguga. Alustuseks räägib oma töödest Soome kunstnik Sami Maalas ning seejärel esineb performance'iga Läti helikunstnik Gints Birznieks.

Sami Maalas tutvustab Y-kohtumisel oma uut, ujuva aia projekti ning räägib ka varasematest, osalt seonduvatest töödest, mille puhul on alati olnud tähtis inimeste kaasamine ühiste skulptuuride ehitamisse. Nimetatud aed on praegu kujundamisel tema elukohas Tamperes – ka selle parveehitusega on seotud kohalik kogukond. Sami Maalas on lõpetanud koha- ja olukorraspetsiifilise kunsti eriala Soome kunstiakadeemias. Tema tegemistes on dialoog loomise kontekstiga tähtsam kui kasutatavad vahendid. Töödele on iseloomulik intuitiivsus ja alateadlikkus, mida nõuab reageerimine avalikus ruumis pidevalt tekkivatele üllatuslikele situatsioonidele. Sellisel moel jõuab kunstnik suurte, publiku osalusega performance’ite või rituaalideni.


Sami @ MoKS

Gints Birznieksi loomingu keskmeks on müramuusika. Kunstnik annab umbes 20-minutilise helietenduse, mis tema enda sõnade järgi põhineb sagedusmuutustel ja müramaastike tagasisidestusel ning toob kuuldavale transpersonaalse kevadõhustiku sürrealistliku heliriba. Gints Birznieks on olnud mitu aastat Läti raadios NABA saate „ThirdEar” juht, osalenud paljudes mitmemeediumilistes koostööprojektides ning õpetanud lapsi – kirjanduslaagrites sürrealismi ja loodushoidlikke lahendusi.



Gints @ MoKS

Mõlema kunstniku loometööd MoKSis toetab Põhja- ja Baltimaade mobiilsusprogrammi Kulturkontakt Nord stipendium.

Mooste Külalisstuudio Y-kohtumiste sari Y galeriis on loodud peamiselt selleks, et ka Eesti laiemal avalikkusel oleks parem võimalus MoKSi väisavate külaliskunstnike tegevusega tutvuda. Suur tänu Y galeriile ja Kaisa Eichele.
MoKS on kunstikeskus, mida veavad kunstnikud ise, siin on ateljeesid, näitusepindu, töökodasid, raamatukogu jms. MoKS tegutseb nii Moostes (nt külalisateljeed, toiduklubi, helitöötoad) kui ka väljaspool seda. MoKSi tegevust rahastavad Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, EC programm Kultuur, Euroopa elukestva õppe programm Grundtvig, SA Tallinn 2011.

MoKSi uksed on külastajatele valla kolmapäevast pühapäevani kl 12–18, parema elamuse saamiseks aga tasuks alati all toodud kontaktidel eelnevalt programmi kohta aru pärida.


Evelyn Müürsepp
5 138 599

Siiri Kolka
56 478 473

moks@moks.ee

moks.ee