Y-kohtumine: MoKSi külaliskunstnik Carolina Aponte Y galeriis
Neljapäeval, 12. mail, kell 18 on taas Y galeriis võimalus kohtuda Mooste Külalisstuudiosse (MoKSi) loometööle saabunud kunstnikuga. Carolina Aponte Kanadast tutvustab oma töid neljandal selleaastasel Y-kohtumiste sarja üritusel.
Carolina Aponte räägib alustuseks oma varasematest töödest, eri laadi projektidest, mis loodud alates aastast 2009. Tundes huvi naiseks olemise ning tema rolli vastu, nagu seda on määratlenud kultuur ja religioon, hakkas Carolina analüüsima sellega seotud etteseatud arusaamu ja ideoloogiaid minevikust praeguseni. Installatsioonides integreerib ta skulptuuriks video, heli, vesivärvid, joonistuse ja õmblemise. Viimane neist on ju läbi aegade samuti peamiselt seostunud naiselikkuse, kodu ja käsitööga ning on muutunud ka kunstniku loomingus tähtsaks. Seejärel tutvustab Carolina praegust ettevõtmist – MoKSis, iseenda stuudios alustatud kohaspetsiifilist installatsiooni. Tema nööriinstallatsiooni lähteks on vanad puutalad, mille loomulikud, ajaga tekkinud praod määravad samm-sammult üha tihedamini ruumi täitma hakkava, naelte külge kinnitatava võrgustiku olemuse. Nööristik viitab Eesti rahvariiete naturaalsetele värvidele ja triipudele. Traditsiooniliste väärtuste jõud ja energia on selle töö juures kunstniku peamine huvi ja mõjutaja.
Carolina Aponte lõpetas 2010. aastal Concordia Ülikoolis kunsti eriala bakalaureuseõppe. Ta elab Kanadas, Montrealis. Carolina Aponte reisi Eestisse, MoKSi kunstiresidentuuri toetab Office Québec-Monde pour la Jeunesse (OQMJ) stipendium.
Mooste Külalisstuudio Y-kohtumiste sari Y galeriis on loodud peamiselt selleks, et ka Eesti laiemal avalikkusel oleks parem võimalus MoKSi väisavate külaliskunstnike tegevusega tutvuda. Suur tänu Y galeriile ja Kaisa Eichele.
MoKS on kunstikeskus, mida veavad kunstnikud ise, siin on ateljeesid, näitusepindu, töökodasid, raamatukogu jms. MoKS tegutseb nii Moostes (nt külalisateljeed, toiduklubi, helitöötoad) kui ka väljaspool seda. MoKSi tegevust rahastavad Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, EC programm Kultuur, Euroopa elukestva õppe programm Grundtvig, SA Tallinn 2011.
MoKSi uksed on külastajatele valla kolmapäevast pühapäevani kl 12–18, parema elamuse saamiseks tasuks aga alati all toodud kontaktandmetel eelnevalt programmi kohta aru pärida.
Info: 5330 6679
siiri@moks.ee
Tuesday, May 10, 2011
kutse osalema! workshop JOONERÜTM 18. mail 2011
Workshop 18.mai kell 17
Joonerütm
Indrek Tali ja Triine - Anette Täks
Koht: Y-Galerii
Kohtumine helilainetel. Mediteerimine muusikasse. Vahendiks paber, joon ja rütm.
Hetkekogemuse tunnetuslik juhuslikkus. Helienergia. Tühjuse täide.
Materjalid ja juhendamine kohapeal.
Orienteeruv ajakulu 1 tund.
Osalustasuta.
---
Päikesepai,
Indrek ja Triine
56 20 1665
Sunday, May 08, 2011
HARILIK joonistuste näitus 11.mai--5.juuni 2011
Esmaspäeval, 9. mail kell 18 avame Y galeriis (Küütri 2, Tartus) joonistuste näituse "Harilik".
Näituse kuraator on Margot Kask, osalevad Ines Erlemann, Melina Herrero Vilches, Kaie Kal, Kaija Kesa, Kaili Angela Konno, Eva Luure, Joonmeedia (Tanel Rannala ja Siiri Taimla), Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu, Pastacas (Ramo Teder), Jaanika Peerna, Lembe Ruben, Alide Zvorovski, Indrek Tali ja Triine-Anette Täks, Toomas Tõnissoo, Pille Õnnepalu.
Joonistamine, joonistusoskuse vajalikkus, joonistamise eri viisid ning isegi joonistamise määratlemine on viimasel ajal olnud õige mitmel korral ning viisil kõne all.
Y galeriis toimuvat joonistuste näitust võib vaadata Rotermanni kvartali Loovalal tegutsenud sõpruskonna või õigemini laiendatud sõpruskonna väljapanekuna, sest mõnedki osalejad, nagu näiteks New Yorgis elav Jaanika Peerna ja Soomes Salos elav Pastacas (Ramo Teder), on juurde kutsutud.
Näitus lähtub harilikkuse mõistest, seda mitmest aspektist. Kõigepealt harilik kui „harilik”, tavaline pliiats, mida veel paarkümmend aastat tagasi kasutasid vaat et kõik inimesed, ka kirjutamiseks, kui teksti oli vaja hiljem maha kustutada või pastapliiatsit polnud käepärast. Siis „harilik” kui midagi tavalist, mille olemasolu enam tähele ei pandagi, kuid, mis siis, kui seda enam meie elus ei ole, osutub ülivajalikuks. „Harilik”, mis nii teema kui vahendi mõttes on väga isiklik. Näitusel osalevad kunstnikud on püüdnud kombata joonistamise piire, avastada selle meediumi võimalusi. Väljas on joonistusi skemaatilisest lähenemisest täpse kirjelduseni ja maalilis-ekspressionistlikust kontseptuaalseni. Joonmeedia kunstnikud Tanel Rannala ja Siiri Taimla esitavad kümme intervjuud joonistusõpetajate ja üliõpilastega, et selgitada välja joonistamise praegust seisu Eesti kunstikõrgkoolides: kas ja mida peaks joonistamise alal õpetama?
Harilikust
Praegu ei tundu harilikus pliiatsis enam midagi harilikku, seda kasutavad igapäevaselt ainult esimese klassi lapsed, kunstiüliõpilased ja puusepad.
Süsi ja harilik pliiats on odavaimad ainelise kunsti tegemise vahendid. Söe või harilikuga tõmmatud joont saab kergesti kustutada, tagasi olematuks muuta. Mõlemad asjaolud tingivad joonistuse kaastähenduseks proovi – harjutamise ja kavandamise.
Joonistus võib olla vahetu. Joonistus on mõtte materialiseeritud jälg. Seega on joonistus alati millegi taasesitus, olgu aluseks juhuslik, kogemata jäänud teadvusvoog, kaalutletult välja valitud objekt või üksikasjalikult välja arendatud kujutlus.
Kujutis on vahend, mis võimaldab kujutatava sisu paremini jälgida, juhtida ja arendada.
Joonistus võib olla uurimus. Nähtusi ja tegevusi, mis igapäevaselt ümbritsevad ja millega seetõttu harjunud ollakse, tajutakse tavalistena. Mõningaid neist ei märgata üldse. Lähemal uurimisel ilmnevad neid siduvad põhjuste ja tagajärgede seosed ning seejärel ei tundu needsamad harjumuspärased nähtused enam nii tühistena.
Tuimana tundunud korduse eesmärk on enamasti esmaste eluprotsesside toimimiseks vajalik korrastatus, koguni ellujäämine. Sõna „tavaline” lähtub tavast ja tavandist – tegevuste kordusest. Enamik eriliseks nimetatavaid, tähelepanu pälvivaid sündmusi tõstetakse esile nende liminaalsuse – piiride ületavuse, otsustavuse – tõttu. Põhjuse ja tagajärje kontekstis osutub iga tegevus millegi suhtes otsustavaks. Väljendusena on iga joonistus erakordne. Väljendus on olemuslikult esitus. Esitus on ideaalis mäng – teadlik, loov, katsetav ja seejuures muidugi suhtlev tegu.
Näitus jääb avatuks kuni 5. juunini 2011.
Täname Eesti Kultuurkapitali, Loovala ja Tartu Kunstnike Liitu .
Y galerii on avatud K-R kella 12-19 ja L-P kella 12-17
Tere tulemast!
Veel teavet,
Margot Kask
margot.kask@gmail.com
5275531
loe ja kuula ka:
tanelrannala.eu/2011-2/2011-harilik-y-galerii-joonmeedia-installatsioon-intervjuud-tartu
*
Eva Luure autoportree
Ines Erlemann kaader videost Harilik harjutus
Ramo Teder
Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu. Harilik kahe kõne. Video
Kaie Kal
Kaija Kesa
Wednesday, May 04, 2011
ART IST KUKU NU UT 2011: KUKU NUNNU stipendiaat selgunud
ART IST KUKU NU UT teatab:
04. mai 2011
KUKU NUNNU produktsioonistipendiumi näitusprojekt on valitud!
Kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NU UT 2011 korraldustoimkonnal on rõõm kuulutada produktsioonistipendiumi võitjaks näitusprojekt pealkirjaga "Tartust ära", milles osalevad noored kunstnikud Anna Hints, Eva Labotkin, Marja-Liisa Plats ja Toomas Thetloff.
"Me lubame vaatajale Tartust lahkumist, kuid selle asemel sulgeme ta Tartu kesklinna keldrisse. Tuleb välja, et Tartust äraminek polegi nii kerge. Pisike kunstimaailm, pisike väikeriik, kus küünitus* on iseseisva väärtusega akt, mida peab harrastama. Oleme pühendunud (ära)küünitusele, kuid oleme oma pingutusest hoolimata keldris kinni. Vaatame aknast igatsevalt teisi ning ootame järjekorras luba lahkuda".
* "küünitus" Eva Labotkini video “Kikivarvul inimesed” ainetel
Näituse esmaesitlus toimub Tartus festivali ART IST KUKU NU UT raames 2011 aasta septembris. Näitus "Tartust ära" eksponeeritakse Y galeriis (Küütri 2) 16. septembrist - 30. oktoobrini 2011.
ygalerii.blogspot.com
ART IST KUKU NU UT tänab kõiki kunstnikke, kes stipendiumile kandideerisid. Saadetud ettepanekud jäävad festivali arhiivi järgmiste rahvusvaheliste näituste ettevalmistamiseks ning kuraatoritele tutvustamiseks.
KUKU NUNNU stipendium on mittetulundusühingu Kaasaegse kunsti festival ART IST KUKU NU UT algatus, et initsieerida ja toetada noorte kunstnike kunstiproduktsiooni Eestis ning esitleda regiooni noori kunstnikke rahvusvahelises kunstikontekstis.
ART IST KUKU NU UT team pakub lisaks KUKU NUNNU produktsioonistipendiumile väärtuses 1000 € ka igakülgset abi näituse teostamisel ja kommunikeerimisel.
Ootusärevalt teie,
Rael Artel ja Kaisa Eiche
Kaasaegse kunsti festival ART IST KUKU NU UT
Küütri 2, 51 007
Tartu
www.artistkukunuut.org
info@artistkukunuut.org
Festivali toetavad Tartu Linnavalitsus, Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.
Kaasaegse kunsti festival ART IST KUKU NU UT 2011 toimub Tartus 15. septembrist kuni 13. novembrini. Festivali programmis on Marina Abramovići isikunäitus Tartu Kunstimuuseumis, kuraator Rael Artel; kutsutud väliskuraatori grupinäitus Tartu Kunstimajas, kuraator Ellen Blumenstein; KUKU NUNNU produktsioonistipendiumi näitus "Tartust ära" Y galeriis. Programmist on festivalil kavas avalikkust teavitada eraldi.
Subscribe to:
Posts (Atom)