Monday, April 02, 2012

EESTI TÄNAVAKUNSTNIKUD 5.-27. aprill



AVAMINE 5ndal kell 7 PM


Näitus sõidab sama laineharja omasuguste nähtustega Berliinist, Barcelonast, São Paulost ja paljudest teistest tänavakunstirikastest linnadest. Tõekspidamine, et avalik ruum kuulub linnarahva ühisomandisse ning elanikel peaks olema õigus seda nö täiendada, on andnud paljudele loomingulistele inimestele tõuke muutmaks linnapilti omanäolisemaks. Ning seda mitte ainult subjektiivsest vaatepunktist, mis lähtub mina-olin-siin printsiibist, vaid pigem soovitakse vaatajale elamust pakkuda, teda kõnetada, tema tähelepanu suunata mingile kontseptsioonile. Puhtalt oma teoste signeerimine annab tunnistust järjepidevusest, organiseeritusest ning austusest seina vastu. Seina ei kasutata uitmõtete väljaelamiseks, vaid läbimõeldud teose peale kandmiseks, mille juures võetakse vastutus oma nimele (olgugi et tegu on aliasega). 

Alates nullindate lõpust on Tartus ja Tallinnas aktiviseerunud tugev tänavakunsti viljelemine, mida toetavad ka mitmed selleteemalised fotoblogid. Ajakirjanduses on vilksatanud mõni heatahtlik ja soosiv tänavakunsti kajastus – näiteks intervjuu tänavakunsti ülespildistajaga Eesti Ekspressis või EvLi töö kultuurilehe Sirbi esikaanel. Mainimata ei saa jätta ka Müürilehe järjepidev tähelepanu osutamine tänavakunstnikele.

Näitus toimub Tartus tänu linna paremale õhustikule, mis ei mata valimatult tänavakunstitöid nulltolerantsiga. Sellest annab tunnistust Stencibility festivali raames loodud legaalsed muralid Võru ja Vanemuise tänaval ning Vabaduse galerii olemasolu. Tartus asub ka staažikas raudteega paralleelselt looklev grafitigalerii, mis kannab kohanime Betoon.

Näitusel osalejatele on antud vabad käed loomaks etteantud ruumi seinamaaling, mis on kvaliteediprooviks kõrvutatuna fotodokumentatsiooniga teostest tänaval. Lisaks näeb tänavakunstnike vabaloomingut teistes meediumites. Selline näituse ülesehitus annab komplekse sissevaate konkreetse tänavakunstniku natuuri. Ühtlasi näen ma seda näitust tunnustusena Eesti tänavakunstile ja selle tegijatele.

Osalevad:

Multistability - Tallinna kolmepealise rühmituse kasvulavaks saab lugeda hip-hop kultuuri, kuid graffiti kui nimekirjutamisega nad ei tegele – peaasjalikult loovad nad karaktereid. Nende töid näeb Tallinna kultuurikilomeetri läheduses, mahajäetud keraamikatehases Koplis ning Tartus Võru tänaval, kui nimetada vaid üksikuid kohti.

Hypnobooster & KLR – Hypnobooster koos oma tubli abilise KLR-iga on maalinud Tallinna tänavatele üksikuid, kuid töömahukaid teoseid. Kuulsaim neist ehk Narva maantee ja Maneeži tänava nurga ood tüdrukutele. Hypnobooster tegutseb ka muusikuna, äsja avaldas ta omanimelise debüütalbumi.

MinajaLydia – Tartu trafarett-tehnika meister – ta saab hakkama mitmekihiliste ja detailinõudlike töödega. Peale selle armastab täägida oma nime erinevates kodeeringutes nagu Braille, morse, binaarkood, tulemas on ka QR-koodis tääg cuprockingu tehnikas.

Pintsel – Tallinnast pärit tänavakunstnik, kes on katnud kõiksuguseid lagunevaid lobudikke, elektrikappe lopsaka värvitiheda pintsliga. Pintsel seinal rõhutab oma praktilist külge – täitkem seinad värviga!

EvL - teisisõnu Edward von Lõngus on MinajaLydia kõrval teinegi Tartu trafarett-tehnika valdajatest. Tema loomingus saab eristada temaatiliselt kahte liini, millest üks kujutab mängumaailma reaalsust ning teine keskendub ühiskondlike valupunktide esile toomisega.

Kuraator: Marika Agu

Näitust toetab Kultuurkapital.
Loe lisaks: Raimu Hanson, Tartu Postimees http://www.tartupostimees.ee/819614/tanavakunstnikud-tungisid-galeriisse/
Kiwa, Müürileht online http://muurileht.ee/25-04-2012/markide-soda/


***
Fotode autorid: Jaak Kikas


Marika Agu http://artincrime.tumblr.com/



Hypnobooster www.hypnobooster.com


Multistability http://multistab.posterous.com/






EvL http://evl-genius.blogspot.com/


Pintsel



MinajaLydia

No comments: