Friday, September 16, 2011

TARTUST ÄRA / LEAVING TARTU 16.-30.10.2011



ART IST KUKU NU UT ja KUKU NUNNU produktsioonistipendiumi näitus:
Tartust ära
Y galeriis
17.09.-30.10.2011

KUKU NUNNU stipendium on mittetulundusühingu Kaasaegse kunsti festival ART IST KUKU NU UT algatus, et initsieerida ja toetada noorte kunstnike kunstiproduktsiooni Eestis ning esitleda regiooni noori kunstnikke rahvusvahelises kunstikontekstis.
Näitusprojektis pealkirjaga "Tartust ära" osalevad noored kunstnikud Anna Hints, Eva Labotkin, Marja-Liisa Plats ja Toomas Thetloff.

"Me lubame vaatajale Tartust lahkumist, kuid selle asemel sulgeme ta Tartu kesklinna keldrisse. Tuleb välja, et Tartust äraminek polegi nii kerge. Pisike kunstimaailm, pisike väikeriik, kus küünitus* on iseseisva väärtusega akt, mida peab harrastama. Oleme pühendunud (ära)küünitusele, kuid oleme oma pingutusest hoolimata keldris kinni. Vaatame aknast igatsevalt teisi ning ootame järjekorras luba lahkuda".

* "küünitus" Eva Labotkini video “Kikivarvul inimesed” ainetel

Näitusega kaasneb eesti- ja inglisekeelne kataloog, mille on koostanud kunstnikud ise, toimetanud Gregor Taul ja kujundanud Mikk Heinsoo. Kataloog sisaldab järgmiste autorite tekste: Tanel Rander ja Juhan Siil

Näitus "Tartust ära" poleks olnud võimalik ilma järgmiste inimeste ja organisatsioonide abi ja toetuseta:
A. Le Coq AS, Baas, Bauhof Group AS Tartu kauplus, Eesti Kultuurkapital, Euronics, Hansab AS, Hasartmängumaksu Nõukogu, Juste see! pood, Kaarel Narro, Koduekstra, Kultuuriministeerium, Martiini, Müürileht, Novalux, Tartu Kõrgema Kunstikooli galerii Noorus, Tartu Linnavalitsus, Tartu Üliõpilasmaja MTÜ, vabatahtlikud


KUKU NUNNU kunstnikud:

1. ANNA HINTS (1982) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia erialal. Õpib Tallinnas Balti Filmi- ja Meediakoolis teisel kursusel režžissööriks. Esinenud isik- ja grupinäitustega Eestis, Soomes, Leedus, Poolas, Venemaal, Portugalis ja Mehhikos. Loomingu põhitemaatika on isiklik ja kultuuriline mälu, kommunikatsiooni (mitte)võimalikkus. Oluline väljendusvahend on hääl. Ühendab vanad regilaulud ning hääleimprovisatsiooni. On laulnud koos Mari Kalkuni ja Kristiina Ehiniga Inglismaal ja Šotimaal ning ansamblis Vaikuse Koosolek. Kuulub Binauralmedia Associated Artists koosseisu.

MARJA-LIISA PLATS ANNA HINTSIST:
Anna Hintsi kohtasin esimest korda Tartus. Praegu tundub iga päev nendest kuuest ühisest kooliaastast juhusena, et me ikka ja jälle niimoodi samasse kohta sattusime, sest iseenesest ei seostu Anna mul ühegi maapealsese kohaga. Ma soovitan tema järgi küsida mutiurust (ta kaevab ja mõtiskleb seal juurikate vahel), keldrist, esiemade tarest või kosmosest.

2. EVA LABOTKIN (1982) elas Tartus 25 aastat. Pärast seda on jäänud kontsentrilistes ringides ümber Tartu tiirlema. 

ANNA HINTS EVA LABOTKINIST:
Eva igatsus on olla täiuslik läbipaistev geomeetriline kujund. Puhas igast viitest soole, rassile, vanusele, kodumaale, lapsepõlvele. See on eskapism, kus on kadunud nii "Tartu" kui "ära". 

3. MARJA-LIISA PLATS (1984)
Lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia eriala, töötab illustraatorina. 
Osalenud ühisnäitustel Eestis ja Portugalis. 1 autorinäitus koostöös Anna Hintsiga.  
2008-2010 laulis vokaalansamblis Vaikuse Koosolek, huvitub eksperimentaalsest häälekasutusest. 
Juba väikesest peale loeb lasteraamatuid.

TOOMAS THETLOFF MARJA-LIISA PLATSIST:
Marja-Liisa ei ole oma 26 eluaasta jooksul kordagi Tartust lahkuda proovinud, ka seekordne katse lahkuda on juba ette nurjunud. Ma ei saa aru, miks Marja-Liisa sellel näitusel osaleb. 

4. TOOMAS THETLOFF  (1984)
is Tallinn based conceptual artist. He belongs to the new intellectual generation of Estonian artist. In university he studied psychology and semiotics and now he works on the field of installation. He is interested in content-related exchanges, his oeuvre is systems of constant transformation created in strong relation with the architectonical surroundings. He uses surrounding architectonics and readymades to shift the perception of the space.

EVA LABOTKIN TOOMAS THETLOFFIST:
Toomas Thetloff on kontseptuaalne teos. Tema füüsiline kohalolu on harv ja väheoluline, esiplaanile jääb sisuline teravus.


meedias:

23.10.2011 Neringa Ćerniauskaité
echogonewrong.com/component/k2/item/138-estonian-month-art-ist-kuku-nu-ut-a-festival-of-contemporary-art-in-tartu.html

Ali MacGlip
www.artvehicle.com/postcard/56


22.09.2011 Barthol Lo Mejor fluon.blogspot.com/2011/09/i-would-like-to-have-your-work-printed.html

27.09.2011 Kadri Asmer "Näituselt jäi silma pisaraid ja huumoritki" Tartu Postimees
www.tartupostimees.ee/577940/naitustelt-jai-silma-pisaraid-ja-huumoritki/

29.09.2011 Indrek Grigor "Tartu Möliseb" Klassikaraadios
klassikaraadio.err.ee/helid?main_id=1290463


Sirp, 30.09.2011 "Lahkumised ja keeldumised" Triin Tulgiste
http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=13064:lahkumised-ja-keeldumised-&catid=6:kunst&Itemid=10&issue=3362

Tartu Postimees, 16.09.2011 "Kunstis osaleb lauajuppe ja kelli" Raimu Hanson
http://www.tartupostimees.ee/567614/kunstis-osaleb-lauajuppe-ja-kelli/

Müürileht nr 15, "TARTUST ÄRA", Kaisa Eiche küsib KUKU NUNNU-delt
http://issuu.com/genklubi/docs/myyrileht15_suvi2011



***
small summary in english:

Leaving Tartu
Dates: Sept 16–Oct 30, 2011
Venue: Y Gallery, Küütri 2, Tartu
Participating artists: Anna Hints, Eva Labotkin, Marja-Liisa Plats, Toomas Thetloff.
Leaving Tartu is a show of production grant KUKU NUNNU.

Tha artists announce: "We promise the audience to leave Tartu, but instead close them in a cellar in downtown. It seems that leaving Tartu is not that simple after all. A small art world, a small country where reaching out is an act with its independent value that we have to practise. We are devoted to reach out, but in spite of our efforts we are closed in a cellar. We are longingly watching others through the window while standing in the queue and waiting for a permission to leave.“

Barthol is sharing. Thanks!
http://fluon.blogspot.com/2011/09/i-would-like-to-have-your-work-printed.html


The bus stop sign says "Away" ("Ära" in estonian)

No comments: