Monday, February 21, 2011

Rait Rosin, Mari – Liis Eskusson ja Anu Vask näitusel PÕIKAJAKE JA PRÜGIHUNT 23.veebruar -19. märts 2011


poster by Asterisk*

Kolmapäeval 23. veebruaril kell 17 ootame kõik külmetavaid kunstihuvilisi uue näituse avamisele Y galeriis.

Kunstnikud avavad näituse Põikajate performance etteastega Y galerii ees ja sees.

"Oleme põikajad ja jutustame oma juhtumustest, mis me tänavatel põigates oleme läbi teinud. Meie oleme põikajad ja prügihunt on kodutu, kes püüab tänaval elades ellu jääda. Kui see näitus oleks essee vormis kirjutis siis essee teesiks oleks: Põikamine on tegevusena piiriks kodutu elu ja sotsiaalselt turvalise liiklemise vahel. Põikamine võib toimuda vaid ühiskondlikult aktiivse teadvuse toel. Põikamine võiks ühiskondliku praktikana olla sujuv üleminek ja ühtlasi esmakursuseks homo sacer'i saamisel kodanikuühiskonna liikmeks. Näituse pealkiri mängib muinasjutuga "Punamütsike ja kuri hunt". Nii põikajake kui prügihunt on väljamõeldud tegelased, kes kohtuvad tänavanurgal. Seal kus maastur teeb põrgulärmi ja kiirendust ning kust vahel mõni jalakäija juhtub mööda kõndima. Sarnaselt muinasjutule on ka siinse kohtumise puhul prügihundil kõht tühi ja põikajakest ähvardab oht saada ära söödud. Kuidas laheneb olukord? Mis saab prügihundi näljasest kõhust ja mis saab põikajakesest? See joonistub lahti nii näitusel eksponeeritud installatsioonides, fotodes kui videotes. "


Põika! koduleht: lizard.artun.ee/~rait.rosin/psy_tallinn.html


"Põika!" on kahe tantsija ja ühe kunstniku ühisprojekt, mis toimus Tallinna kesklinna piirkonnas 2010 aastal. Toimumise käigus on põikamine tulnud ette ka sellistel performance'i üritustel nagu "Maikellukese Päevad", "Artfreak", "Patarei Kultuuritolm". Keskseks atribuudiks "Põika!" performance'is on ratasetega ja algselt kilega kaetud tool. Põikamine on linnas liiklemises peituvaid valikuid avardav tegevus. See on pilguheitmine rataste ja inimjalgade tallatud tänavate kui ühiskastuses olevate trajektooride tähendustesse. Põikamise käigus võib leida vastuseid küsimusele, mil viisil linnamaastiku kasutamine liikleja mõtlemist tasandab. Nii võib näha linnatänaval liiklejale kasutada mõeldud keskkonnas tsoone, mille piires saab ka ohutult põigata. Kui põikaja kohtab hunti siis tõenäoliselt korjab hunt prügi sest tal on kõht tühi ja näiteks tänaval 70km/h kihutavate autode ning pangaautomaadi vahel saab ju ka einet võtta.

Anu Vask
Tantsuõpetaja –koreograaf aastast 1997. Juhendanud noori grupis Mängurid, pikalt. Töötanud liikumisõpetajana beebikoolis, edukalt. Osalenud etenduskunstiprojektis „Merikajakas ja Kontrabass.“, keegi ei hullunud.
Ja tänavalliikumisprojektis „Põika!“, mis endiselt kestab. Õppinud eestvedamist ja emotsionaalset intelligentsust Tartu Ülikoolis. Õpetanud kaasaegset tantsu Eesti Tantsuagentuuris, kehalist Eesti Kunstiakadeemias ja fenomenoloogiat Eesti Humanitaarinstituudis. Kasvatab kaht poega, vabaabiellunu. Hobikorras yantrajoogi ja paberitega massöör. Koreograafina vabakutseline, kutsutu.
Sündinud 1972, lahkumine määratlemata.


Mari - Liis Eskusson
Olen sündinud Tallinnas 1989. aastal. Alates 2008 aastast õpin Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias tantsukunsti erialal. Lisaks koolitöödele alustasin 2010 aasta talvest koostööd Anu Vase ja Rait Rosinaga, mille väljundiks oli performance´ite sari "Põika!". Sellega seonduvalt tegin soolo lühilavastuse "Kohtumine Mulik, Looga", mis etendus ka Novembri tantsufestivalil 2010.

Rait Rosin
Sündisin Viljandis 1981. aastal. Olen omandanud bakalaureuse kraadi Eesti Kunstiakadeemias 2000-2005 maali erialal. 2005-2007 kestsid samas ülikoolis magistri õpingud Vabade kunstide teaduskonnas. 2010. aastast omandan teist magistri kraadi Tallinna Ülikoolis filosoofia erialal. Alates 2007. aastast olen tegutsenud vabakutselise kunstnikuna. Käinud kahel korral kunsti residentuurides: 2005. a Loviisa külalisateljees ja 2007. a Linzis. Kunstina olen teostanud maale, joonistusi, tegevuskunsti, videosid, filme ja fotosid. Kolmel korral üles astunud Kanuti Gildi Saali laval ja teinud 3 dokumentaal filmi. Tänavaperformance “Põika!”, mis toimus ühis ettevõtmisena Anu Vase ja Mari - Liis Eskussoniga 2010. aasta kevadsuvel sai alguse töölisteatri eeskujudest.

Näitus jääb avatuks 19. märtsini 2011.

Y galerii tänab Tartu Kunstnike Liitu toetuse eest.

Y galerii asub Tartu vanalinnas aadressil Küütri 2. Lahtioleku ajad: T-R kella 11-18 ja L kella 12-16.

loe ka:

Sirpi 18.03.2011 Margus Kiis " Anakronistlik popkunstilaine Tartus"
www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=12144%3Aanakronistlik-popkunstilaine-tartus-&catid=6%3Akunst&Itemid=10&issue=3337

vt fotosid Põika! aktsiooni dokumentatsioonist
Fotod Rait Rosina arhiivist (autor Martiini)

jne

No comments: